ספורטאים ומאמנים שהורשעו

ספורטאים ומאמנים שעשו שימוש בחומרים אסורים

 

טרם הקמת בית הדין המשמעתי של הסוכנות הלאומית למניעת סימום בספורט (בתחילת דרכה "הועדה"), נתפסו 4 ספורטאים ישראלים, שעשו שימוש בחומרים אסורים ושני מאמנים שהיו מעורבים במתן חומרים אסורים. רק אחד מספורטאים זוכה מכל אשמה.

ספורטאי הרמת המשקולות, האחים איגור ויורי דנדיק, נתפסו בתחילת שנות התשעים באליפות אירופה, לאחר שרימו בבדיקת שתן בישראל.

האתלט אלכסיי באזרוב, אלוף ישראל ב- 400 מ` משוכות, נתפס בשנת 1994, באליפות אירופה, לאחר שעשה שימוש בסטרואידים ותרופות משתנות.

הכדורגלן כפיר אדרי, נתפס ב- 1999 בלקיחת סם ממריץ מסוג אפדרין. לפרשה זו הייתה תהודה תקשורתית בשם: "פרשת האפדרין", בעקבותיה ספגה קבוצתו דאז, עונש הפחתה של 4 נקודות ליגה וקנס של 100.000 ₪. במקביל מאמן הכושר של הקבוצה גיא עזורי, שסיפק לו את החומר האסור הורחק לשנתיים מהמגרשים.

איתי מרגלית הקופץ לגובה, נמצא סטרואיד אנבולי, עת התכונן לאולימפיאדת סידני. לטענתו נטל תוסף מזון. לאחר שנתיים של בדיקות מעבדה זוכה מכל אשמה. עקב הארוע פרש מהספורט.

מאמן נבחרת ישראל בשחיה, הסלובני דמיטרי מנסביץ, נתן לחניכיו ב- 2006, תוספי תזונה אסורים בגינם פוטר.

ספורטאים שהורשעו בבית הדין המשמעתי של הסוכנות הלאומית למניעת סימום בספורט

במסגרת בדיקות הסמים שנערכו בארץ על-ידי הוועדה, נמצאו בשמונה השנים האחרונות 9  ספורטאים אשר הבדיקות אישרו כי עשו שימוש בחומרים אסורים. כנגד הספורטאים ננקטו הליכי שימוע באיגודים או בבית הדין המשמעתי של הוועדה.

 • השייט אודי גל - מספר שבועות לפני האולימפיאדה, התגלו אצלו עקבות של סטרואיד אנאבולי בשתי בדיקת שתן. לדבריו מדובר בשאריות של התרופה פרופסיה (Finasteride) כנגד התקרחות. לאחר הליך שימוע ננזף אך הורשה להשתתף באולימפיאדת בייג`ינג. יצויין כי בעבר הושעו מספר ספורטאים על שימוש בתרופה זו, שאסורה על ספורטאים, כיוון שהשימוש בה עשוי לשמש גם כהסוואה לשימוש בסטרואידים אנאבוליים.
 • השחיין מקס ג`ייבן (2008) אלוף 200 מטר בשחיה, הושעה מ`סגל בייג`ינג` לאחר שבבדיקת שתן נמצא חיובי בשימוש בסטרואיד אנאבולי מסוג בולנדון.
 • הכדורסלנית קטיה לויצקי (2010) נתפסה על שימוש בקוקאין נשפטה וקיבלה עונש של 4 חודשי השעייה ממשחקים.
 • רץ המרתון זהר זמירו (2012) נמצא חיובי בשימוש בחומר אסור מסוג טרבוטאלין (חומר ממריץ וסטרואיד)  זמירו הועמד בפני בית הדין המשמעתי של הוועדה, ננזף אך הורשה להשתתף באולימפיאדת לונדון.
 • שחקן הכדוריד גל אברהם נתפס (2013) על שימוש במריחואנה נשפט בבית הדין המשמעתי של הוועדה וקיבל הרחקה מתשעה משחקים. בנוסף, הוזהר ע"ת, כי אם יתפס בשימוש בחומר אסור בשנה הקרובה, יורחק אוטומטית לשנתיים. כמו כן, יעמוד לרשות מערך ההסברה  של הוועדה למניעת סימום בישראל במשך חצי שנה וייקח חלק במסע הרצאות והסברות באיגוד הכדור יד בישראל. הוצאות נסיעותיו במסגרת זו, יושתו על אגודתו, מכבי ראשון לציון.
 • האצנית אולגה לנסקי - שברה שיא לאומי בריצת 100 מ` (אפריל 2014) , ואולם, לא התייצבה לבדיקת סמים אליה זומנה ע"י הוועדה למניעת סימום בספורט, על-מנת שזו תאשר את השיא ששברה. לנסקי  עזבה את הארץ למחרת התחרות מבלי להבדק. עם חזרתה ארצה הועמדה בפני וועדת המשמעת,  אשר לא קיבלה את נימוקיה לאי התיצבותה לבדיקה והורתה להעמידה בפני בית הדין המשמעתי . תוצאות הדיון בבית הדין המשמעתי של הוועדה הממלכתית למניעת סימום בספורט: שלילת שיאה של לנסקי בריצת 100 מטר והשעייתה מכל פעילות עד סוף 2014. 
 • מרים המשקולות בן לביא - נרשם לתחרות אליפות ישראל ב- 23.8.14 אך לא התייצב. הספורטאי זומן ע"י הוועדה למניעת סימום בספורט לבדיקת סמים מחוץ לתחרות בתאריך 24.8.14.  הוא אמנם התייצב כנדרש, אך לאחר ששוחרר, הוברר כי  הינו נדרש לבדיקה חוזרת. הספורטאי לא התייצב לבדיקה האמורה שנקבעה לו למחרת בתאריך- 25.8.14. הספורטאי נשפט והורשע בבית הדין המשמעתי של הוועדה, אשר השית עליו תקופת חוסר כשרות של 10 חודשים, בניכוי תקופת ההשעיה הזמנית, שהחלה ב- 24.8.14 כמו גם,עונש נוסף של תקופת חוסר כשרות של 8 חודשים ע"ת, אשר יכנס לתוקפו במידה ויורשע הנאשם בכל הפרה נוספת של כללי מניעת השימוש בסמים.
 • מרים המשקולות יורי בגני -  לא התייצב לבדיקת סמים מחוץ לתחרות, אליה זומן ע"י הוועדה למניעת סימום בספורט בתאריך 24.8.14, וזאת לאחר שנרשם לאליפות ישראל ב- 23.8.14 ולא התייצב. הספורטאי נשפט והורשע בבית הדין המשמעתי של הוועדה, אשר השית עליו תקופת חוסר כשרות של 10 חודשים, בניכוי תקופת ההשעיה הזמנית, שהחלה ב- 24.8.14 כמו גם,עונש נוסף של תקופת חוסר כשרות של 8 חודשים ע"ת, אשר יכנס לתוקפו במידה ויורשע הנאשם בכל הפרה נוספת של כללי מניעת השימוש בסמים.
 • אצן ריצות קצרות אסף מלכה -  בבדיקת סימום שנערכה לו מחוץ לתחרות בתאריך 23.11.14, בהתאם להוראת תקנה 5 ל"תקנון הלאומי למניעת סימום". הספורטאי אישר בחתימתו את שביעות רצונו מנוהל הבדיקה וכן הצהיר בדבר התרופות אותן נטל. לאחר פתיחת בקבוקון A בבדיקה, עלה כי עשה שימוש בחומרים אסורים. בית הדין, השית על הנאשם בתאריך 24.12.14 תקופת חוסר כשרות של 12 ח` בניכוי תקופת ההשעיה הזמנית. הוועדה למניעת סימום בספורט ערערה על קלות העונש שהושת על הספורטאי.  בית הדין לערעורים של INADO , בהרכב הדיינים אילן דסאו, יורם וסרצוג ויקותיאל פרידמן, קיבל בתאריך 29.4.15, את ערעורה של הוועדה , לפיו היה לקבוע עונש השעיה של שנתיים לאתלט אסף מלכה, שהורשע בשימוש בסמים אסורים ונקבע לו בפסק הדין הראשון עונש של שנה בלבד. את הוועדה למניעת סמים ייצג עו"ד כרמל נפתלי.
 • בית הדין המשמעתי של INADO גזר את עונשו של מרים המשקולות יורי דוידוב, לאחר שהורשע בשיבוש בדיקת סמים (בכך שהוסיף מים לכוס הבדיקה, מאחורי גבו של הבודק), וסירב לקיים בדיקה נוספת מחוץ לתחרות. על הנאשם הושתה תקופת חוסר כשירות-פסלות של שנתיים, שתחילתה במועד מתן ההחלטה (12.5.2015), בניכוי תקופת ההשעיה הזמנית שהחלה בתאריך 24.8.2014. כמו-כן הוטל על הנאשם עונש נוסף של חוסר כשירות-פסלות של 12 חודשים על תנאי, אשר יכנס לתוקף במידה ויורשע הנאשם בכל הפרה נוספת של כללי מניעת השימוש בסמים.
 • וולנטין גיסין - תוצאות הבדיקה שנעשתה לספורטאי , מצביעות על הימצאותם של חומרים אסורים בגופו. הספורטאי ביצע הפרה ברורה של התקנון, על פי סעיף 7.3 (על סעיפי המשנה שבו) לתקנון הלאומי למניעת סימום בספורט. הספורטאי הושעה במידי. יובא בפני בית הדין המשמעתי של הסוכנות הלאומית למניעת סימום בספורט.
 • הרוכב אנג'לו די ורולי, ממועדון הרכיבה TEAM BIKEWAY,   ,הושעה במידית עקב בדיקת סמים חיוביתהספורטאי ויתר על פתיחה וניתוח של דגימה B. הסוכנות הלאומית למניעת סימום בספורט הודיעה לאיגוד האופניים ולספורטאי כי בנוסף להשעייתו המידית מכל פעילות, הוא יובא בפני בית הדין המשמעתי. טרם נקבע מועד לדיון.
 • יצחק מנשורי שחקן מורדי יהודה בפוטבול אמריקאי, נבדק ע"י ההתאחדות הבינלאומית במהלך מוקדמות אליפות אירופה. בבדיקות נמצאו בגופו חומרים אסורים. בפסק דין, הושעה הספורטאי מכל פעילות ספורטיבית למשך שנתיים. תקופת ההשעיה תמנה מיום השעיתו בפועל.

 

ספורטאים ומאמנים שהורשעו