שימוש בסטרואידים אנבוליים – ההשלכות וההשפעות השליליות

ד"ר איתי זיו

פורסם ב-4-12-2016

שימוש בסטרואידים אנבוליים בשנים האחרונות שכיח עד מאוד. מדובר על תופעה רחבת היקף שקיימת במדינות רבות בעולם. הארגון הבינלאומי WADA  משקיע סכומי עתק לשם מיגור התופעה בקרב ספורטאים אולימפיים ומדי שנה בשנה נפסלות מדליות של ספורטאים אולימפיים שעברו על החוק ועשו שימוש בסמים וחומרים מסוגים שונים. 
הבעיות מעצם השימוש רבות במיוחד לרבות:  ההשלכות השליליות על המצב הבריאותי, על התדמית של הספורטאי, מהבחינה האתית, הפסד כספי פוטנציאלי (ספורטאי שנתפס עושה שימוש בחומרים אסורים, סביר להניח שיבטלו הסכמי החסות מולו) ועוד.
תופעה אחרת הנה השימוש הניכר בחומרים הללו אצל המתאמנים והספורטאים החובבניים וכאלה שמתחרים בספורט שלא אולימפי. מדובר בתופעה רחבת היקף השכיחה עד מאוד בענפי ספורט מסוימים, כמו, למשל, פיתוח גוף תחרותי שבו יש הכרח לעשות שימוש בסטרואידים אנבוליים על מנת להגיע למסת שריר כה גדולה המאפיינת מפתחי גוף מקצוענים. 
בהתייחס לסטרואידים אנבוליים, נציין, שהסיכון למשתמש גדול במיוחד וחלק מהבעיות הן כדלהלן:
1.    שינויים בתפקודי הכבד, עד כדי הופעת גידולים סרטניים בו.
2.    עלייה בלחץ הדם הגורמת ללב לפעול בצורה מאומצת יותר.
3.    אצל גברים תחול ירידה דרסטית בספירת הזרע וירידה בייצור אנדרוגנים המובילה לירידה בהצטברות טסטוסטרון באשכים. במינונים מופרזים של סטרואידים עלולות להיגרם הצטמקות והתקשות האשכים, כמות זרע נמוכה ואין- אונות.
4.    גדילת שדיים אצל גברים (לעיתים יש להורידם על ידי ניתוח).
5.    בנשים – פגיעה בפעילות ההורמונאלית הטבעית והגברת ההשפעה האנדרוגנית, כמו: אובדן המחזור החודשי, הפרעות בביוץ, שינויים מבניים באיברי המין, התקרחות, צמיחת שיער בפנים, שינוי בקומפוזיציית הגוף והפנים לגבריים יותר וכן התעבות הקול.
6.    עלייה בתוקפנות עקב עליית רמת הטסטוסטרון. כמו-כן עלולות להופיע תופעות התנהגותיות שונות המשפיעות על התפקוד השכלי וכן בעיות נפשיות כפארנויה ומאניה דיפרסיה.
7.    נזקים לרקמות החיבור בשל חוסר פרופורציה בין העלייה הגדולה בנפח השריר וחוזקו לבין חיזוק רקמות החיבור. הדבר עלול לגרום לפציעות חוזרות ונישנות.
8.    שינויים בהרכב הדם, לרבות עלייה בגלוקוז, טריגליצרידים וכולסטרול (ירידה בכמות של הכולסטרול ה'טוב' – HDL ).
9.    נזק ללב ולעורקים הכליליים.
10.    הופעת פצעי אקנה, צריבת העור, סימני מתיחה וביקוע של העור.
11.    הופעה של מחלות כליה והיווצרות אבנים בכליות.
12.    אצל מתבגרים: כאבים בעצמות, סיכוי לאבד את פוטנציאל הגדילה והגובה עקב סגירה מוקדמת של קצוות הצמיחה בעצמות.
13.    כאבי בטן וקלקולי קיבה המלווים לעיתים בדימום, בחילה, הקאות ושלשולים.
14.    הגדלת בלוטת הערמונית אצל גברים.
15.    הגברת הדחף להטיל שתן.

בשנים האחרונות נערכו מחקרים לא מעטים בנושא ההשפעה של הסטרואידים האנבולים על הבריאות, מקרי התאבדות ועוד. להלן מקצתם:

1.    במחקר שנערך על ידי אוניברסיטת אופסאלה (שבדיה), קינגסקולג' (לונדון, בריטניה), מכון קארוליסקה (שטוקהולם, שבדיה), נבדק נושא השפעה של הסטרואידים אנאבוליים וסיכון קרדיו-וסקולרי. 
שימוש לא רפואי בסטרואידים אנאבוליים נקשר מזה זמן לתופעות שונות, ביניהן – השפעה על הלב עם השלכות לא ידועות לטווח הארוך. במחקר זה נבדק הקשר בין תחלואה לבבית ומוות באנשים שצרכו סטרואידים אנאבוליים. בין השנים 2002-09, נבדקו 2013 אנשים.  
409 (20%) אנשים שנבדקו נמצאו כצרכני סטרואידים אנבוליים. נמצא כי להם היה שיעור כפול של תמותה ותחלואה לבבית, לעומת האנשים שלא צרכו סטרואידים.

2.    במחקר שנערך באוניברסיטאות גוטנבורג וסאלגרנסקה (גוטנבורג, שבדיה) נבדק נושא שיעור תמותה והתאבדות גבוה בקרב ספורטאי כוח שבדים לשעבר ברמת העילית.
    
פעילות גופנית נמצאה כמורידה סיכון תמותה בקרב אוכלוסיה נורמאלית, ניתן להניח כי לספורטאים יהיה סגנון חיים בריא יותר גם לאחר הפרישה. משנות ה-50 השימוש בסטרואידים אנאבוליים הפך תדיר במיוחד במקצועות הכוח. המחקר בדק תמותה וסיבות מוות בקרב גברים שבדים, ספורטאי עילית, שהתחרו בין השנים 1960-79 במקצועות ההאבקות, פאוורליפטינג, הרמת משקולות אולימפית והטלות למיניהן. 
נמצא כי בגילאי 20-50 הייתה תמותה מוגברת של 45% ושיעור ההתאבדויות היה גבוה פי 2-4 בגילאי 30-50 לעומת אוכלוסיית גברים נורמלית. מצד שני, נמצא כי שיעור התמותה ממחלות ממאירות (כגון: סרטן) היה נמוך בקרב הספורטאים.
השימוש בסטרואידים אנאבוליים היה בין 1960-1979 ורק ב- 1975 נעשה לא חוקי עבור ספורטאים. לכן, ניתן לשער שלסטרואידים תפקיד בשיעור התמותה וההתאבדות הגבוה. סגנון החיים הבריא עשוי להסביר את שיעורן הנמוך של מחלות ממאירות.


3.    במחקר שנערך במחלקה לגנטיקה משפטית והמועצה הארצית של זיהוי פלילי בלינקופינג, שבדיה, בין השנים 1999-2009 נבדק נושא שימוש  בסטרואידים אנאבוליים בקרב עבריינים ואסירים.
בעבר, סטרואידים אנאבוליים שימשו ספורטאי עילית בכדי להגביר ביצועים, אך בשנים האחרונות השימוש הגיע גם לספורטאים רגילים, מפתחי גוף ועבריינים. השימוש בסטרואידים נקשר לתופעות לוואי פסיכוטיות כגון – אגרסיביות, דיכאונות, והתנהגות אלימה. שימוש בכמות גדולה ולטווח ארוך יכול לגרום נזק גופני חמור, מחלות לבביות ואף – מוות. המחקר בדק את הימצאותם של סטרואידים במקרים בהם המשטרה ערכה בדיקות שתן לזיהוי סמים. הסתמכו על מידע שניתן מהמשטרה ומבתי הסוהר בין השנים 1999-2009. נבדקו 12,141 דגימות שתן (6362 מהמשטרה, 5779 מבתי הסוהר) מתוכן 33.5% מדגימות המשטרה הראו שימוש בסטרואידים, ו- 11.5% מדגימות בתי הסוהר. 
99.2% מהמשתמשים היו גברים בגיל ממוצע 26, לעומת נשים שהיו בגיל ממוצע 29. ב-60% מהמקרים נמצא כי נעשה שימוש בסמים נוספים מלבד סטרואידים. דבר המצביע על קשר בין שימוש בסטרואידים לסמים נוספים.


4.    במחקר שנערך על ידי האוניברסיטה הפדרלית בריו דה ז'אנרו, ברזיל, 
נבדקו השפעות לבביות של סטרואידים אנאבוליים על היפרטרופיה, איסכמיה (פגיעה באספקת הדם לאיבר) ובעיות הולכה.
סטרואידים אנאבוליים הם, למעשה, טסטוסטרון סינטטי שפותח במטרה למקסם פעילות אנאבולית. תופעת השימוש בסטרואידים קיימת בספורטאים ובלא-ספורטאים במועדוני הכושר השונים והופכת לעניין של בריאות הציבור. אותם סטרואידים משפיעים על הלב בצורה ישירה, גורמים להיפרטרופיה לבבית, לשינויים בהולכה חשמלית לבבית, למבנה הלב ומביאים לסיכון מוגבר לאיסכמיה לבבית. כל הגורמים הנ"ל מעלים את הסיכון לדום לב.

לסיכום, שימוש בסטרואידים אנבוליים  קשור להיארעות בעיות שונות לרבות לא רק במישור הפיזיולוגי אלא גם בפסיכולוגי, נפשי וחברתי.
ד"ר איתי זיו (Ph.D) עוסק מזה שנים בתחום הפעילות גופנית, ספורט וחדרי כושר. 
מנהל מקצועי של קורסי הכשרה מתקדמים לאנשי מקצוע במכללה האקדמית בוינגייט.
מנהל תחום הסברה בסוכנות למניעת סימום בספורט.
הוציא לאור את האנציקלופדיה "עוצמות חדשות, כושר במעגל החיים", ויחד עם ד"ר דרור שגיא, הוציא לאור את הספר "במשקל הנכון, פעילות גופנית ותזונה מאוזנת השילוב המנצח", ספר העוסק בתחום אורח חיים והשמנה. 


מקורות:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26005042
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24033718
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22269132
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21443509

לראשית המאמר  |  לרשימת המאמרים

שימוש בסטרואידים אנבוליים – ההשלכות וההשפעות השליליות